ادبیات پایداری

معنا و مفهوم پایداری ، مفهومی عام در فرهنگ و ادبیات تمامی ملت هاست . مقاومت واکنشی غیر ارادی در برابر تهاجم است. ادبیات پایداری در ایران و جهان از شاخه های پرطرفدار ادبیات می باشد.

ادبیات پایداری شاخه ای از ادبیات است که ادیبان هر ملت متناسب با مفهوم پایداری در جامعه خود به خلق آثار مربوط به این حوزه از ادبیات می پردازند .

ادبیات پایداری تحت تاثیر شرایطی مانند ظلم و استبداد حاکمیت ، جنگ ، اشغال نظامی و سرکوب آزادی ها قرار دارد و به واسطه مضمون و درون مایه ی آن ، ایستادگی در برابر جریان های ستم ستیزانه و ضد آزادی را به تصویر میکشد و مفهوم آزادی را برای خواننده تداعی می کند.

این شاخه از ادبیات اهداف مهمی را دنبال می کند از جمله :

بیان دردمندی قشر ضعیف و مظلوم جامعه که قربانی ظلم حاکمیت مستبد شده اند

القای امید برای ایستادگی در برابر ظلم و رهایی از تاریکی

ارج نهادن جان باختگان این راه و ایجتد انگیزه برای ادامه ی راه آن ها تا پیروزی

و …

این ها اهدافی هستند که همواره ادیبانی که به خلق آثار ادبیات پایداری می پردازند سرلوحه کار خود قرار می دهند و یا آن را با زبان نظم می گویند و یا با زبان نثر .

در ادبیات پایداری بر اهمیت سیاسی ادبیات و نقش نویسنده یا هنرمند در شکل‌گیری و زنده نگه‌داشتن خاطرهٔ جنبش‌های سیاسی تأکید می‌شود.

در این مقاله به بررسی این سبک ادبی در ایران و فلسطین و آمریکای لاتین خواهیم پرداخت .

ایران

ادبیات پایداری در ایران همانند سایر کشورها ریشه تاریخی دارد و متاثر از ادبیات جهان رشد ونمو یافت و با رویداد بزرگی چون انقلاب اسلامی و پیروزی بر نظام پهلوی و همچنین هشت سال دفاع مقدس به اوج شکوفایی رسید و زمینه ساز پیدایش آثار متنوعی از نظم و نثر شد .

کتاب های ادبی با موضوع انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نمونه ای از ادبیات پایداری نمونه ای از ادبیات پایداریست.

برای بازدید کتاب های در این زمینه کلیک کنید.

ادبیات پایداری در سایر ملت ها

فلسطین

ادبیات پایداری فلسطین به مجموعه‌ آثاری گفته می‌شود که توسط مردم فلسطین در رابطه با مقاومت آنها به‌وجود آمده  و در مفهوم عام‌تر به هر نوع نوشته ای که درباره‌ی مقاومت فلسطین باشد نیز، اطلاق می‌شود.

در این آثار به رشادت ها و از خودگذشنگی های مردمان فلسطین در برابر رژیم غاصب و همچنین امید به آینده ی روشن و پیروزی بر ظلم می پردازد .

نوشته هایی با هدف نشان دادن مقاومت مرمان فلسطین در مقابل رژیم صهیونیستی نمونه ای از ادبیات پایداری است

برای بازدید کتاب های در این زمینه کلیک کنید.

آمریکای لاتین

اولین بار اندیشه های استقلال طلبانه در آمریکای لاتین پس از فتح اسپانیا و پرتغال توسط ناپلئون شکل گرفت و در نهایت این جنبش ها با استقلال این کشورها به موفقیت رسید ؛ اما دیری نپایید که شیرینی این موفقیت بر کام مردماناین نوحی تلخ شد و باز هم سایه شوم استعمار اینبار از جانب همسایه شمالی خود بر آن ها سایه افکند که همچنان هم تا بدین روز ادامه یافته و صفحه ای نو از مقاومت و مبارزه علیه استعمار را بر روی مردمان این دیار گشوده است و در راه این نبرد قهرمانان بزرگی را به جهانیان معرفی کرده اند.

در این میان نمیتوان چشم بر آثار بزرگان ادبیات آن دیار فروبست که با قلم های خود در وهله اول ملت خود را بیدار کرده و الهام بخش مبارزان بوده اند و در ادامه نگذاشتند حماسه آن ها با گذر تاریخ بر آن ها گرد فراموشی پاشیده شود . بلکه جانفشانی های آن ها در گستره تاریخ جاویدان گردد.

نوشته هایی با هدف نشان دادن مقاومت مرمان آمریکای جنوبی در مقابل رژیم ظلم و ستم و همچنین برده داری نمونه ای از ادبیات پایداری است

برای بازدید کتاب های در این زمینه کلیک کنید.

امیر حسین خاتمی
ارسال دیدگاه