نقش سیمای ملی در کتاب خوانی

رسانه چیست ؟

رسانه ابزار یا وسیله ای برای رساندن داده ها یا اطلاعات است . اکنون آنچه که مصداق این تعریف است وسایلی همانند: روزنامه ها ، مجلات ، رادیو ، تلویزون ، ماهواره ، اینترنت و … است .

یکی از تاثیرات ابزارهای رسانه ای فرهنگ پذیری است . فرهنگ پذیری عبارت است از  : فرایند القا و تقویت ارزش‌ها، باورها، سنت‌ها و معیارهای رفتاری و دیدن واقعیتی که توسط اعضای یک فرهنگ خاص پذیرفته شده‌است. همچنین از دیگر تاثیرات ابزارهای رسانه ای یادگیری و هویت یابی می باشد.

یکی از مهمترین ابزارهای رسانه در ایران رادیو و تلویزون می باشد که نقش اساسی در آگاهی بخشیدن به مردم دارد و تاثیر زیادی بر روی پیشرفت فرهنگی و اجتماعی دارد .

نقش کتاب بر افزایش آگاهی مردم

کتاب به عنوان یکی از ابزارهای رسانه که می توان به جرئت گفت از قدیمی ترین ابزارهای رسانه است نقش بسزایی در جهت رشد سواد علمی و ادبی افراد دارد و این آگاهی بخشی از دیرباز تا کنون ادامه داشته و خواهد داشت . همانطور که در مقاله کرونا و کتابخوانی اشاره شد ، کتابخوانی نقش بسزایی در پیشرفت فردی و در نتیجه پیشرفت اجتماعی خواهد داشت .

نقش رسانه ملی در افزایش کتابخوانی

در جهان مدرن امروز ، حکومت ها سعی می کنند با ترغیب افراد به سمت کتابخوانی ، باعث پیشرفت جامعه شوند و جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست و با استفاده از رسانه ملی ، مردم را به سمت مطالعه سوق می دهد و نقش تلویزون در این گام بسیار مهم است و برنامه های تلویزونی مختلفی این کار را انجام داده و می دهند .

برنامه تلویزونی کتاب باز

کتاب باز یکی از برنامه‌های جذاب و مفید و در عین حال مهم است که نقش بسزایی در بالابردن فرهنگ کتابخوانی و معرفی کتاب دارد. این برنامه که از شبکه‌ی نسیم پخش می‌شود ، تهیه‌کننده و کارگردان آن محمد‌رضا رضاییان و اجرای آن با سروش صحت است.

 به طور کلی ساختار این برنامه به این صورت است که در بخشی از برنامه سروش صحت از چهره‌ای مشهور و معروف سوال‌هایی درباره کتاب و کتابخوانی می‌پرسد و از آن‌ها می‌خواهد کتاب‌های مورد علاقه‌شان را معرفی کنند. در قسمتی دیگر هم یکی از فعالان حوزه کتاب و نشر کتاب‌هایی را به انتخاب خودشان معرفی می‌کنند. منصوره مصطفی زاده، مجتبی شکوری، رشید کاکاوند، حسین فروتن و مسعود فراستی از جمله کارشناسان این برنامه هستند. تاکنون چهار فصل از کتاب‌باز با محوریت ترویج  فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی از شبکه نسیم پخش شده است و توانسته با طرح مسائل گوناگون و ارجاع آن به امر دانش افزایی و رجوع به کتب مختلف ، در این حوزه سهم بسزایی را ایفا نماید. این برنامه با اجرای سروش صحت در سری پنجم مثل گذشته نگاهی حرفه ای به فعالان عرصه نشر وکتاب‌بازان دارد. کتاب باز با طرح مسائل تخصصی در چهارچوب برنامه توانسته مخاطبان خود را اقناع و تقویت نماید.

امیر حسین خاتمی
ارسال دیدگاه