یلدا و حافظ

شب یلدا یکی از جشن های باستانی ایران است . یلدا در آخرین شب پاییز و بلندترین شب سال است و در آن خانواده های ایرانی به رسم سنت هشت هزار ساله دور هم جمع می شوند و با شامی فاخر در کنار هندوانه و انارهای سرخ گون و آجیل های رنگارنگ این شب زیبا و شورانگیز را پاس می دارند. 

یکی از رسومات این شب بلند حافظ خوانی است . این رسم قدمت چند قرن است که به سنت یلدا اضفه شده . در این مقاله به بررسی ریشه و چرایی این رسم زیبا خواهیم پرداخت :

در این مقاله به بررسی ریشه و چرایی این رسم زیبا خواهیم پرداخت :

حافظ خوانی

تابحال به این موضوع فکر کرده اید که چرا در شب یلدا اشعار دیگر شعرا چون سعدی ، مولوی ، نظامی و یا … خوانده نمی شود ؟ و چرا حافظ ؟

جواب این سوال مهم را جناب استاد بهاءالدین خرمشاهی از حافظ شناسان معاصر به شکل زیبایی می دهد :

حافظ نظر کرده است و خدا به حافظ نظر دارد چرا که او به مردم ایران و مردم به او نظر دارند. راز فال حافظ و اینکه شعرهای او بسیار مرتبط با موضوع می آید، نظرکردگی اوست.اشعار حافظ مضامین و معانی متنوعی دارند به صورتی که مضمون به جهان شعر و معنا به زندگی واقعی مربوط است. حافظ بیش از هر شاعر دیگری به معنا پرداخته است .

این باعث شده تا مردم ایران و دوستداران فرهنگ پارسی اشعار حافظ را حرف دل خود بدانند و خود را با آن عجین بدانند.

در شب یلدا مجموعه ماکاکالا با فروش فوق العاده کتاب جافظ پای در سنت زیبای یلدا نهاده و در کنار شما دوستداران فرهنگ وسنت پارسی می باشد .

چطور فال حافظ بگیریم ؟

در این شب بعد از جمع شدن دور هم ( البته توصیه می شود بجای تجمع که خطر آفرین است از تماس های تصویری استفاده نمایید) از کسی که خوب شعر می خواند بخواهید فال بگیرد . برای فال گرفتن ابتدا فاتحه ای بخوانید و سپس کتاب حافظ را ببوسید ، در دل آرزو کنید و سپس نیت کنید و به طور تصادفی صفحه ای باز کنید و صفحه ی سمت راست را با صدای رسا برای جمع بخوانید.

و در آخر …

یلدا فرصتیست تا به دیدار بزرگترها رویم ؛ و شبی بلند را در کنار خانواده و اقوام دور و نزدیک سپری کنیم و شادی را در دل هم دیگر بکاریم ولبخند را بر لبان هم دیگر جاری سازیم . اما فراموش نکنیم که در همین شب دکترها و پرستارهایی هستند که در حال مبارزه با بیماری فراگیر کرونا هستند و کسانی هستند که بخاطر عدم رعایت پروتکل های بهداشتی جان خود و دیگران را به خطر انداخته اند .

پس بیایید این شب بلند را از دور در کنار عزیزانمان باشیم و از راه دور و با ابزارهای ارتباطی برای هم حافظ بخوانیم تا زنجیره انتقال کرونا کمرنگ و کمرنگ تر شود تا سال بعد بدون حسرت در کنار یکدیگر بار دیگر جمع شویم.

امیر حسین خاتمی
ارسال دیدگاه